Przeglądy instalacji gazowych

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy „Prawo Budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r. z późn. zm. „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”. Przepis ten dotyczy wszystkich obiektów budowlanych, które wyposażone są w instalację gazową, w tym budynków jednorodzinnych i zagrodowych.

Poza tym „(…)w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 (…)” kontrolę należy przeprowadzić co najmniej 2 razy w roku w terminie do 31 maja i do 30 listopada (art. 62 ust. 1 pkt. 3 Ustawa Prawo Budowlane).

Na podstawie ww. artykułu Ustawy, ale również na podstawie Rozporządzenia MSWiA z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 r. Nr 74 poz. 836) za przeprowadzenie okresowej kontroli obiektów budowlanych odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości, i to na nim spoczywa obowiązek dopilnowania terminowego przeprowadzenia przeglądów, które powinny być wykonane w porze wiosennej (§4 ww. rozporządzenia). Jednocześnie pragnę przypomnieć to, co często umyka właścicielom i zarządcom budynków, że kontrole okresowe instalacji gazowej powinny być wykonywane „równocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych” (§47 ww. rozporządzenia). Podsumowując: dopiero łączne, sprawne działanie instalacji gazowej, wentylacyjnej i odprowadzenia spalin zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

Zakres kontroli instalacji gazowej powinien obejmować:

W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w części od kurka głównego do odgałęzień indywidualnych kontrola obejmuje sprawdzenie stanu technicznej sprawności:

  • przeglądu dostępu do zaworów i kurków,
  • sprawdzenia przejść przewodów przez zewnętrzne ściany budynków (Dz. U. 1999 Nr 74 poz. 836 §5 ust. 2 pkt. 8),
  • sprawdzenia stężenia gazu w piwnicach,
  • kontroli szczelności połączeń gwintowanych i kurków,
  • stężenia gazu na górnych piętrach w budynkach wyposażonych w sanitarne kanały zbiorcze,

W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych u odbiorców indywidualnych kontrola obejmuje sprawdzenie stanu technicznej sprawności:

  • sprawdzenia stężenia gazu we wnękach gazomierzowych, szczelności połączeń i stanu gazomierza,
  • sprawdzenia stanu aparatów gazowych w lokalach, prawidłowości ich działania i przebiegu procesu spalania,
  • sprawdzenia stanu elastycznych połączeń przyborów gazowych pod kątem zgodności z wymaganymi atestami,
  • sprawdzenie stanu przewodów spalinowych (w tym miejscu pragnę przypomnieć, że zgodnie z Dz. U. 2002 r. nr 75 poz. 690 §156 przewody spalinowe lub powietrzno-spalinowe są wyposażeniem instalacji gazowej),

W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz w budynkach wielorodzinnych z gazomierzem centralnym kontrola obejmuje wszystko to, co powyżej

Po kontroli...:

Po zakończeniu okresowej kontroli należy sporządzić protokół. W Dzienniku Ustaw Nr 74 poz. 836 z 1999 r. określone jest, co taki protokół powinien zawierać. Zgodnie z tym rozporządzeniem protokół z okresowej kontroli stanu technicznego powinien zawierać określenie:

  1. stanu technicznego elementów budynku objętych kontrolą,
  2. rozmiarów zużycia lub uszkodzenia elementów, o których mowa w pkt. 1,
  3. zakresu robót remontowych i kolejności ich wykonywania,
  4. metod i środków użytkowania elementów budynku narażonych na szkodliwe działanie wpływów atmosferycznych i niszczące działanie innych czynników,
  5. zakresu niewykonanych robót remontowych zaleconych do realizacji w protokołach z poprzednich kontroli okresowych”.

Oprócz informacji, o których mowa w rozporządzaniu, protokół powinien zawierać datę wykonania przeglądu i podpis osoby wykonującej przegląd wraz z numerem uprawnień budowlanych lub numerem dodatkowych kwalifikacji w zakresie wykonywania dozoru nad eksploatacją instalacji gazowych wydanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia. 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. 2003 nr 89 poz. 828), które wydawane są na okres 5 lat.

Kolejnym, bardzo ważnym stwierdzeniem, które powinien zawierać protokół, jest określenie czy instalacja jest sprawna jako całość. To znaczy, czy może być użytkowana przez kolejny rok. Jest to końcowy wniosek z wykonanego przeglądu. W tym punkcie można zaznaczyć np., że instalacja może być dalej użytkowana pod warunkiem wykonania niezbędnych napraw. Umieszczając taki zapis, musimy oczywiście wymienić zakres tych niezbędnych prac.

 

 

 

Potrzebujesz wykonać przegląd? Skontaktuj się z nami!